FacebookTwitter

Stor Perde Seçimi ve Temizliği

Ev ve iş yeri dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen stor perde, farklı kumaş ve model seçeneklerine sahiptir. İç mekanlarda kullanılan ve modern bir tarza sahip olan stor perdeler, genellikle polyester kullanılarak üretildiği gibi, pamuk ya da ketenden de üretilebilir.

Kolay kullanımı ve şık görünümü sayesinde sıklıkla tercih edilen stor perdelerin seçiminde; kalitesine, iç mekan dekorasyonu ile uyumuna, hangi bölümde kullanılacağına, pencere yapısına ve temizleme seçeneklerine dikkat edilmesi gereklidir.

Banyo ve mutfakta kullanılacak perdelerin katlamalı olması, temizlik açısından kolaylık sağlayacağı gibi, oturma odasında açık renkli stor perdelerin; yatak odasında ise geçirgenliği daha az olan koyu renkli stor perdelerin tercih edilmesi kullanımda ve temizlikte kolaylık sağlar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stor Perde Nasıl Temizlenir?

Stor perdelerin temizliği doğru bir şekilde yapıldığında, kısa sürede ve yorucu olmadan tamamlanabilir. Ütülemeye gerek duyulmayan stor perdelerin temizliğinde, ağartıcı maddelerin kullanılmaması ve silme işleminin süngerle yapılması önemlidir.

Stor Perde Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stor perdeyi temizlemek için geniş bir alan oluşturulması gereklidir. Perdenin, kırışıklık olmayacak şekilde, düz bir alana yayılmasının ardından, temizlik işlemine başlanabilir. Perdenin yayıldığı yüzeyin temiz ve pürüzsüz olmasına da dikkat edilmelidir.

  1. Perdeyi kırışmayacak şekilde düz bir yüzeye serin.
  2. Sabun ya da partiküllü olmayan deterjan ile ılık su kullanın.
  3. Süngeri, sabunlu ya da deterjanlı ılık suya batırarak iyice sıkın.
  4. Süngeri fazla bastırmadan perdeyi silin. Fazla güç uygulamanız, perdenin kaplamasında kullanılan aprenin yıpranmasına yol açar.
  5. Perdenin her iki yüzeyini de süngerle sildikten sonra, yumuşak bir kuru bez ya da havlu ile kurulayın.
  6. Perdeyi kapatarak, yerine takın.

Ütülemeye ihtiyaç kalmadan, stor perdenin temizliği hızlı bir şekilde yapılabileceği gibi, birkaç ayda bir yapılan temizlik işlemi ile perdenin hem temiz kalması hem de yıpranmaması sağlanır.

Dekorasyonda sıklıkla kullanılan stor perdelerin her zevke uygun modelleri bulunmaktadır. Pratik temizleme yöntemleri ile stor perdelerin kullanımı oldukça kolaylaştığı gibi, kullanım ömrü de uzamaktadır.

FacebookTwitter